Jak krmit koně v zimě

  Podzimní sychravé dny jsou pro většinu koní první zkouškou připravenosti na zimu. Na přelomu září a října končí pastevní období a jediným objemovým krmivem se stává seno. Je to také čas, kdy mnoho koní začne ztrácet na váze a hubnout. Je to proto, že v mnoha stájích dostávají koně málo sena nebo ho dostávají nevhodným způsobem. Článek o správném krmení senem si můžete přečíst ZDE.

To, co si v létě koně vezmou z trávy, v zimě při nedostatku sena nemají jak nahradit. Fermentací vlákniny, která je v seně obsažená, se vytváří v organismu koně teplo, proto je zcela klíčové, aby sena byl dostatek. Je také nutné pamatovat na dostatečný počet krmných míst ve výbězích, aby se v klidu mohli nažrat i koně s nízkou pozicí ve stádě. Pokud nejsou teploty silně pod nulou, většinou stačí senem krmit stejně jako po celý rok – ideálně ve zpomalovačích v průběhu celého dne. Pokud jsou mrazy opravdu tuhé, je vhodné koni seno poskytnou bez jakýchkoli omezení. To většinou postačí k tomu, aby se koně zahřáli a udrželi si optimální hmotnost. Co je napak absolutně nevhodné, je krmení senem pouze několikrát denně a ještě po omezenou dobu (typicky koně v režimu před den výběh, na noc box). Tito koně si často nedokážou před vypuštěním do výběhu sežrat dostatečnou porci sena a přes den se nemají čím dokrmit a zahřát. 

Za většinu hubených koní v zimě může nedostatek sena.

Schopnost koně čelit zimě vlastními silami se odvíjí také od jeho aktuální kondice a zdravotního stavu. Koně staří, hubení nebo nemocní budou nejspíš potřebovat také deku a alespoň na část dne odpočinek v boxu.

Vedle množství je také důležitá kvalita sena. Snadno tloustnoucím koním postačí seno méně až středně živinově bohaté, hůře záživným koním musíte podat seno s vysokým obsahem živin, jemné a dobře stravitelné. U koní, kteří i v zimním období dobře přibírají, je možné část sena nahradit krmnou slámou. Nemusíte se tak bát o tepelný komfort koně a přitom mu omezíte příjem živin. Výbornou variantou pro hubené koně je naopak v zimě senáž. Ta se v létě rychle kazí, ale v chladném počasí vydrží déle a je tak variantou i pro majitele menšího počtu koní.

A co navíc?

Pokud koně i v zimě pracují, jsou stříhaní, zadekovaní a jejich režim se oproti sportovní sezoně mění jen minimálně, není většinou nutné ve žlabové krmné dávce provádět žádné velké změny. Pokud mají koně pracovní pauzu, je vhodné jim z krmné dávky vyřadit obiloviny, které poskytují rychlou energii na práci, a podle metabolického typu koně a jeho schopnosti udržet hmotnost volíme příkrm složený z krmiv s nízkým glykemickým indexem, dobře stravitelnou vlákninou a vyšším obsahem tuku. Zde se nabízí například cukrovarské řízky, vojtěškové úsušky, lněné semeno, konopné otruby apod.

Pamatujte, že přídavkem ovsa, ječmene nebo jiných obilovin, se koně nezahřejí a jejich hubnutí se nezastaví.

Naopak naplněním trávicího traktu vyšším množstvím jadrných krmiv znemožňujete koni přijmout dostatek sena, které ho vnitřně zahřívá.

 

Co si zapamatovat?

  • vycházejte z aktuální kondice koně
  • dejte koni k dispozici dostatečné množství sena
  • v případě potřeby dokrmujte krmivy s vyšším obsahem dobře stravitelné vlákniny nebo tuku
  • obiloviny koně nezahřejí, jsou určeny k dodání energie na práci

 

Zajímá Vás více? Kontaktujte mě.

Podělte se o své názory na Facebooku.

 

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek