Časté dotazy / FAQ

1. Co to vlastně znamená „sestavit krmnou dávku“?

To znamená, že na základě detailních informací o koni dostanete denní soupis krmiv, které má kůň dostat, a návod, jak je správně koni podávat. Váhu sena, typ sena, žlabový příkrm, kolikrát denně krmit, jak krmiva rozdělit v rámci dne, jak správně dávat seno. Dostanete soupis případných krmných doplňků a samozřejmě vysvětlení, proč zrovna tohle krmivo nebo doplněk ano a jiné ne. Budete rozumět tomu proč a co koni krmíte, bude to mít systém a bude to jednoduché. A vy si ušetříte spoustu starostí.

krmná dávka

Dobře sestavená krmná dávka zohledňuje plemeno koně, věk, zdravotní a výživný stav, zátěž koně, typ zatížení, režim stáje i majitele koně. Udržuje koně zdravého,umožňuje mu dobře vykonávat práci, kterou po něm chcete. A v neposlední řadě dobře nakrmený kůň je spokojený kůň. A spokojený kůň je spokojený majitel.

Krmná dávka může být složená ze statkových krmiv (oves, ječmen, vojtěškové úsušky, len,….) nebo z granulí/müsli.

Jak vypadá mnou sestavená krmná dávka se můžete podívat ZDE.

2.Potřebuji rozbor krve ?

Nepotřebujete. Ale je to lepší. Rozbor krve vám dá obrázek o tom, jak je na tom koňský organismus v daném okamžiku. Záleží na spoustě věcí – zda byl kůň zrovna nakrmený, jestli byl po tréninku, jaké má zrovna seno… a na mnoha dalších. Navíc kůň obsah mnoha prvků v krvi reguluje a výsledek tak nemusí být odpovídající realitě (příklad: při nedostatku vápníku jej kůň uvolňuje z kostí, tzn. v krvi je vápníku dostatek, ale přitom jej organismus potřebuje doplnit). Krev musí být dobře odebraná a vzorek korektně zpracovaný.

Jinými slovy, pokud budete krevní testy dělat pravidelně a budete je mezi sebou moci porovnat, máte možnost stav koně dobře sledovat. Jednorázové krevní testy mohou mást. Pro krmiváře, který v testech umí číst a tohle zohlední ale i jednorázový test umí být dobré vodítko k určení stavu koně. Vždy si prosím nechejte udělat i test na selen, zinek a měď.

3. A rozbor sena nebo trávy?

Seno a pastva jsou základem krmné dávky koně. Tvoří její největší část, a proto by se žlabový příkrm měl tvořit s ohledem na jejich nutriční hodnotu. Tu nejlépe získáte nutriční analýzou. Pokud však seno často kupujete od jiného dodavatele, museli byste analayzovat několikrát ročně. I pokud máte stálého dodavatele, složení sena z jedné louky se v průběhu roku mění. Záleží na počasí, stáří porostu a jeho typu, zatížení louky,…. Dobrý krmivář sestaví krmnou dávku i bez analýzy sena. Já konkrétně mám širokou databázi vzorků a poměrně dobrou představu o tom, jakou má které seno výživnou hodnotu.

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek