Reference

Rozdíl je tvořen zejména kvalitnějším zdrojem bílkovin a vyvážením příjmu pomalé a rychlé energie. Velcí sportovní teplokrevníci jsou často krmeni vyššími dávkami obilovin, které poskytují dostatek energie na práci, ale zapomíná se na pomalou energii, která spolu s bílkovinami a vyváženým příjmem vitamínů a minerálů pomáhá vybudovat a udržet svalovou hmotu.


U hubených koní je nejdůležitější zařadit tuk, bílkoviny a dostatek dobře stravitelné vlákniny. Co nejkvalitnější seno nebo pastva musí tvořit základ a musí jich být dostatek. Rychlá energie obilovin koně nenakrmí, zejména to platí pro zimní období.


U starších koní s problémy se zuby je nutné poskytnou dostatek kvalitní vlákniny – náhrady sena. Využít můžete granulované seno, cukrovarské řízky, vojtěškové úsušky, řezanky. Na nárůst hmotnosti opět bílkoviny a tuk. Obiloviny můžete ve většině případů vynechat úplně. Krmit co nejčastěji v malých dávkách.


U tohoto koně byl největší problém nedostatečný a nevyvážený příjem vitamínů a minerálů a kvalitních bílkovin.

„Dobrý den. V září jste mi sestavila krmnou dávku pro koně. pro připomenutí Vám posílám foto před 5 měsíci a dnes. Stalo se mi, že ho kamarádka nepoznala…….Z celého srdce Vám děkuji .“ Majitelka koně Jana Čapková


U tohoto koně bylo potřeba zajistit dostatek kvalitního sena, lepší zdroj bílkovin a dostatek vitamínů a minerálů ve správném poměru.


Laktující klisna má vysoké požadavky na energii v krmné dávce. Komplikací zde bylo schvácení, které znemožňovalo využití běžných směsí pro laktující klisny a obilovin. V takovém případě je nutné využít krmiv s nízkým glykemickým indexem a zacházet opatrně i s bílkovinami. Bílkoviny musí být vysoce hodnotné, ale v přiměřeném množství, dále je vhodné přidat tuk a dobře stravitelnou vlákninu s vyšším obsahem pomalé energie – např. cukrovarské řízky.

Ráda bych z pozice majitelky chovné klisny a zároveň zoufalé chovatelky, která viděla tragický a hodně vážný stav klisny (potažmo tedy i rizikový pro sající hříbě pod ní a zároveň pro novou březost), velmi ráda veřejně poděkovala Ing. Monice Mechové za perfektní rychlý a účinný servis ohledně krmivařiny, který mi pro mou cennou chovnou klisnu poskytla a nadále poskytuje“ Majitelka klisny Veronika Sixtová


Kvalitní seno v dostatečném množství, hodnotný zdroj bílkovin a tuku, vyrovnaný příjem vitamínů a minerálů. A kouzlo je na světě :-)

„Ráda bych moc poděkovala Monice Mechové za její odborné poradenství a pochopení jak pro majitele tak i pro koně. Moniku jsem kontaktovala začátkém září 2016, kdy můj dvacetiletý valach výrazně opadl ze svalů a částečně i zhubnul. Veterinární vyšetření, rozbor krve ani koprologie neprokázaly zdravotní problém. Monika mě pozorně vyslechla, zhodnotila stav koně a sestavila krmnou dávku. Valachův stav se viditelně zlepšil během pár týdnů. Je radost se na něj dívat!“ Majitelka koně Nina Kernerová


Inzulínová rezistence není důvodem pro vyřazení koně z práce. Neznamená to, že kůň může dostat jen nutričně chudé seno a jinak nic. Vyvážená krmná dávka založená na krmivech s nízkým glykemickým indexem koni umožní žít zdravý a dlouhý život včetně sportovního zatížení.

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek