Jednou z nejdiskutovanějších oblastí v krmení koní je množství sena, které by kůň měl denně dostat. Vedle zastánců neomezeného předkládání sena stojí ti, kteří překrmování senem striktně odsuzují. Tyto dva nesmiřitelné tábory lidí mají za sebou většinou koně, kteří svou dobrou kondicí podporují zrovna jejich názor. Jak je to možné?
Jako vždy, leží pravda někde uprostřed. V jakékoli oblasti práce s koňmi je potřeba brát v potaz individualitu koně, jeho plemeno, věk, pracovní zatížení, zdravotní a psychický stav. Neexistuje univerzálně platné řešení.
Koně jako takoví jsou uzpůsobení neustálému příjmu malého množství nutričně chudé píce. Tato věta je klíčem k pochopení správného krmení koní.
Pět věcí, na které vždy myslete při krmení senem:
- Koně, kteří žerou seno nárazově (nejčastěji 2x denně) budou potřebovat mnohem větší množství sena, protože tento způsob krmení zatěžuje koňské trávení a kůň ho nevyužívá dobře.Tito koně často žerou rychle a málo koušou. Navíc dochází ke značným ztrátám zašlapáním apod. Hladovění přes den a nedostatečný čas a klid na žrádlo je jeden z nejčastějších nešvarů.
- Koně, kteří jsou krmeni více menšími dávkami sena denně vystačí s menším množstvím a často bývají psychicky vyrovnanější i pokud množství sena je o něco menší než by mělo být (nejčastěji sportovní koně, kteří jsou krmeni vyšším množstvím žlabových krmiv)
- Programové přežírání senem vzniká nejčastěji na malých hliněných výbězích – koně se nudí a žerou, jako člověk večer u televize. Malý hliněný výběh není přirozený způsob odchovu. Pusťte takového koně na pastvinu a nejspíš ho u sena ani nezahlédnete.
- Průměrně a méně kvalitního sena budete potřebovat výrazně více. Pokud máme kvalitní různorodé seno s bylinkami, včas sklizené, správně usušené a skladované. Tohoto sena spotřebujete mnohem méně.
- Primitivní plemena koní (a koně dobře záživní jako QH atp.) jsou zvyklá na chudé pastviny s původním porostem, a proto na dnešní speciální pastevní směsi tloustnou. je proto nezbytné pastvu omezovat nebo je pastvinách s původním porostem a dávat jim živinově chudší seno, Ať z nich nemáte dělové koule :-)
Krmení senem v praxi
Pracující koně, kteří mají vysoké nároky na energii, a proto vyšší dávky žlabových krmiv, mají logicky nižší spotřebu píce. Koňský trávicí trakt není nafukovací. Navíc kůň se naučí využívat primárně ty živiny, které dostává v největším množství. Tzn. kůň, který dostává denně 3kg ovsa netráví tak efektivně vlákninu v píci jako kůň držený čistě na pastvě nebo senné dietě.
Jako příklad světového jezdce, který odrazuje od neomezeného krmení senem, je často uváděna Anja Beran. Jenže ona své koně krmí kvalitním napařovaným lučním senem 6x denně. Kdo z nás má takové podmínky?
Jak tedy správně krmit senem?
Říct, že jediný správný způsob, je neomezený přístup k senu, je hloupost. Stejně tak tvrzení, že průměrnému koni stačí ke zdraví 6 kg sena za den.
Pastva nebo seno jsou pro koně tou nejpřirozenější stravou a měly by tvořit základ krmné dávky každého koně. Ať už je to vrcholový sportovec nebo domácí mazlíček. Konkrétní množství se pak odvíjí od plemene, typu práce, podmínek ustájení, metabolického typu koně, kvality dostupné píce a mnoho dalšího.
Zajímá vás více? Ozvěte se mi.
Podělte se o svoje názory v diskuzi na Facebooku.