Ve své praxi se velmi často setkávám s nevhodným managementem koní a zejména špatnou krmnou technikou. Většinou tento problém nastává u koní v komerčním ustájení, kde je nastavený nějaký režim a je velice těžké tento režim změnit. A to i když je pro koně naprosto nevhodný. Majitelům koní pak říkám, že se sebelepší krmnou dávkou se kůň nezmění, pokud se nezmění jeho režim a krmná technika. Proč jsou tyto dvě věci tak moc důležité?
Správná krmná technika je klíč.
Vedle nevhodně sestavených krmných dávek je špatná krmná technika nejčastější příčinou příliš hubených a “nenakrmitelných” koní. Nadměrný přísun jádra a krmení jádrem před senem je nejběžnější a nejzásadnější chybou v krmné technice. Jadrná krmiva, která koni dáme na prázdný žaludek, koněm projdou mnohem rychleji, než když “dopadnou” na podušku z objemných krmiv. Snižuje se tak stravitelnost těchto krmiv a zvyšují se (a to významně) zdravotní rizika jako je kolika nebo vznik žaludečních vředů.
Běžnou praxí u koní, kteří tráví svůj den ve výběhu a noc v boxe je, že se ráno na boxe koně nakrmí jadrnými krmivy a pak se pustí do výběhů, kde mají v příkrmišti nachystané seno. Zde často vídám další problém – málo příkrmišť na vysoký počet koní. K senu se tak dostanou pouze dominantní koně, kteří k senu nepustí níže postavené jedince. Výsledkem jsou koně s překyselenými prázdnými žaludky (ve kterých jim leží pouze ranní dávka jádra), kteří mají hlad, jsou často pokousaní a pokopaní, jak se snaží dostat k senu, a hlavně jsou hubení a často nevrlí a neochotní k práci.
Při výběru ustájení pro své koně prosím dbejte na to, aby koně:
- měli dostatečný přístup k senu i pokud jsou ve stádě submisivní. Tito koně mají často plné kyblíky se snídaní i večeří, jsou stále hubení a majitelé už nevědí, co by jim krmili, aby nabrali. A přitom opravdu často stačí zajistit dostatek sena a klid na žrádlo.
- měli na krmení klid. Na pastevních ustájeních velmi často ráno a večer koně dostanou rozhozené kyblíčky s krmením a tím veškerá účast člověka končí. Výsledkem je, že dominantní koně si vyžerou svojí dávku a pak vyženou koně níže v hierarchii od jejich kyblíčků a sežerou i jejich krmení.
Pokud toto nedodržíte, opět budete mít nenakrmeného a nespokojeného koně. A často hlavně frustrovaného. Zažila jsem i koně, který při příchodu člověka s krmením odcházel co nejdál, hlavně, aby nedostal výprask od dominantního koně ve stádě. Bohužel těchto věcí si majitelé koní nebo stájí často nevšimnou. Většinou stačí koně na přikrmování jádrem uvázat v dostatečných rozestupech a počkat až všichni vyžerou svoji krmnou dávku. Jsou ovšem i koně, kteří kolem sebe u krmení nikoho nesnesou a jakmile jenom vidí jiného koně, hltají, nežvýkají, nesliní a takové krmení kůň také nedokáže pořádně strávit a využít.
Vím, že změnit režim v komerčním ustájen je těžké, až nemožné. Ale již při výběru stáje máte možnost se na režim stáje zeptat a zejména se podívat na stádo, do kterého chcete svého koně zařadit. Podle vzhledu ustájených koní totiž mnohé poznáte již na první pohled.
Chcete vědět víc? Ozvěte se mi.
Podělte se o své názory v diskuzi na Facebooku.