Jakou sůl pro koně vybrat?

Volně přeloženo z https://uckeleequine.wordpress.com/2017/03/16/designer-salt/

Sůl je jediný minerál, na který mají koně přirozeně a sami od sebe chuť. Divocí koně pravidelně putují do míst s vysokými zásobami soli. Role soli pro zdraví a život  organismu je neoddiskutovatelná.

Koně sůl tedy potřebují. Záleží ale i na typu soli?

Koncentrovaná úložiště soli jsou původním dnem vyschlého moře. Jako všechna přírodní minerální úložiště obsahují i různě vysoký obsah ostatních minerálů. Kuchyňská sůl, kterou si kupujete v supermarketu, byla od těchto „kontaminujících“ prvků vyčištěna.

Obchodníky pak napadlo surové, nečištěné soli nabídnout zákazníkům a tvrdit, že jsou zdraví prospěšnější právě kvůli obsahu kontaminujících minerálů. Minerální profil surové soli se ale liší od potřeby minerálů vašeho koně. Pokud jsou v surové soli obsaženy žádoucí minerály, bývá to v minimálním množství.

Pro příklad:

Analýza jedné z populárních surových solí ukazuje přítomnost křemíku (u koní nikdy nebyl zaznamenán deficit), hliníku, fluoridu – to jsou tři minerály s nejvyšším obsahem po sodíku a chloru. K pokrytí denní potřeby zinku by této soli kůň musel sežrat 150 kg denně.

V kuchyni se často používají surové soli kvůli lehce odlišné chuti. I někteří koně proto určitou surovou sůl preferují před jinou. Vězte ovšem, že obyčejná bílá sůl poslouží zdraví vašich koní stejně nebo lépe než drahá sůl surová.

Má poznámka k překladu:

Z mé praxe opravdu někteří koně přijímají surovou sůl (nejčastěji je u nás k dostání himalájská růžová) lépe, než klasický bílý liz. U některých koní je potřeba její příjem dokonce omezovat. Pokud váš kůň o běžnou sůl nejeví zájem, je možné blok rozbít a přihodit vždy kousek do žlabu ke krmení a promíchat. Je to efektivní a levné řešení.

 Naproti tomu příliš nedoporučuji podávat koním mineralizované solné lizy. Tak totiž nemáte kontrolu nad množstvím přijatých minerálů, na rozdíl od přesně dávkovaného premixu do krmné dávky.

K často diskutovanému tématu bělení soli a obsahu chemických látek jsem si podnikla malý průzkum. O bělení soli jsem nenašla jedinou zmínku a považuji ho za výmysl. Přídavek protispékavých látek se uvádí pouze u soli vakuové, a to zdaleka ne u všech výrobků. Rozhodně ale, stejně jako u všeho, doporučuji pečlivě číst etikety, abyste si byli zcela jistí, co svému koni (a v případě soli i sobě) kupujete.

 

Zajímá vás více? Ozvěte se mi.

Podělte se o svoje názory v diskuzi na Facebooku.

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek