Oves pro koně

Oves je pro koně nejvhodnější obilovinou. V dnešní době se však od jeho krmení upouští ve prospěch ječmene nebo kukuřice, protože mnoho lidí věří, že jsou po něm koně divocí a hůře ovladatelní. Existují zvířata, která na oves reagují citlivěji, ale většinou je chyba v nesprávném způsobu krmení.

Správné krmení je klíčové zejména pro:

  • co největší využití živin ovsa
  • využití energie na ježdění a ne zlobení ve výběhu apod. 
  • zdravý trávicí trakt koně

Jak správné krmení ovsem vypadá?

Nejdůležitější ze všeho je určit správné množství ovsa. Mnoho koní dostává ovsa víc, než potřebuje. Většina rekreačních koní vystačí s množstvím do 1 kg denně, více pracující koně pak jen zřídka potřebují víc než 2 kg ovsa na den. Podmínkou je však dostatečný přísun kvalitního sena nebo pastvy. Nejčastější chybou je nadměrné množství obilovin a malé množství objemného krmiva.

Velké množství obilovin v krmné dávce často zabraňuje koni přijmout dostatek sena, protože žlabová krmiva a seno bývají podávány v krátkém intervalu a trávicí trakt koně není nafukovací. Proto je důležité, aby koně měli přístup k senu po celý den a nebo byli krmeni nejprve senem a až potom dostali oves nebo jiná koncentrovaná krmiva. O správném krmení senem se můžete dočíst v tomto článku. Tímto také zabráníte rychlému průchodu ovsa trávicím traktem koně, jeho sníženému využití a dráždivému efektu na žaludek.

Rychlost průchodu trávicím traktem koně ovlivňuje také mechanická úprava zrna. Mačkání nebo šrotování způsobí, že oves je pro koně lépe stravitelný, ale také urychluje průchod trávicím traktem. To může způsobit vstup škrobu do zadní části střeva, kde následně způsobuje trávicí obtíže. Proto doporučuji krmit koním oves celý, pouze u chudozubých koní, hříbat nebo koní nemocných má mačkaný oves své místo. Celé zrno se také lépe skladuje. Mačkat by se měl oves před každým krmením, nikoli do zásoby. Již krátce po namačkání dochází ke ztrátám živin a žluknutí. Průchod ovsa trávicím traktem zpomalí předchozí nakrmení koně senem nebo podání ovsa spolu s řezankou nebo trochou cukrovarských řízků. Šrot jakýchkoli obilovin nedoporučuji pro krmení koní vůbec.

Jak využít oves pro ježdění

Energie obsažená v ovsu je rychle dostupná a oves se proto hodí zejména pro koně vykonávající rychlou, dynamickou práci jako je parkur apod. Abychom energii ovsa využili co nejlépe, je dobré ho krmit v krmné dávce předcházející ježdění. Pokud kůň pracuje dopoledne, oves by měl přijít do ranní krmné dávky, pokud pracuje odpoledne, podáme oves k polednímu krmení. Tak bude mít kůň k dispozici energii v době, kdy ji potřebuje, a ne když má odpočívat. Pokud koně čekají závody nebo hodně intenzivní zátěž, můžete hrst ovsa koni dát cca hodinu před začátkem soutěže, čímž povzbudíte jeho organismus k výkonu.

Co si zapamatovat:

  • Dejte koni jen tolik ovsa, kolik potřebuje
  • Zajistěte, aby základem krmné dávky bylo kvalitní seno nebo pastva
  • Vždy krmte nejprve seno, potom oves
  • Načasujte si krmení ovsem na dobu před ježděním

 

Zajímá Vás více? Kontaktujte mě.

Podělte se o své názory na Facebooku.

 

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek