Potřebujete zklidnit svého koně? Nejprve hledejte příčiny

Tento článek pro vás přeložila Kamila Drastichová, které tímto ze srdce děkuji, protože mé časové možnosti jsou omezené a přísun článků z mé překladatelské dílny velmi pomalý :-) Článek v originálním znění najdete na stránkách časopisu Holistic Horse a je zde uveřejněn s laskavým svolením redakce. Obrázky jsou ze serveru Pixabay.com

POTŘEBUJETE ZKLIDNIT SVÉHO KONĚ? NEJPRVE HLEDEJTE PŘÍČINU.

Není pochyb o tom, že je stále více zvířat vystavováno stresovým situacím. Soutěže, cestování, tréninková zátěž, ustájení v nepřirozeném prostředí, krmný režim, omezená možnost stýkat se s příslušníky vlastního druhu, to vše přispívá k zvyšování stresu.

Zrovna nedávno mě kontaktoval zákazník, který se ptal na sdělení, které bylo uvedeno u jednoho z našich výrobků obsahujích Milk Thistle (Ostropestřec mariánský s vysokým obsahem aktivní složky silymarin):

„Nepoužívejte v kombinaci s léky P450.“

Léky P450 jsou antipsychotika obvykle podávaná osobám s bipolární poruchou, jako je schizofrenie!

Úřad pro kontrolu potravin a léčiv od výrobců vyžaduje, aby tato varování na svých produktech uváděli.

Trochu naivně jsem se svou kamarádkou americkou veterinářkou na toto téma vtipkovala: „Neumím si představit to množství koní na antipsychotikách“.

„Byla bys překvapená“ odpověděla. „Slyšela jsem, že v některých kruzích jsou tyto léky využívané víc než dost“.

Moje rada, jako majitelky koní a zastánce přírodní medicíny zní – než začnete podávat svému koni léky, byliny, esenciální oleje nebo minerální zklidňující přípravky, položte si následující otázky, abyste si utvořili ucelený náhled na příčinu jeho chování:

  • překrmujete svého koně?
  • není krmivo příliš energetické?
  • odpovídá tréninková zátěž množství přijímaného krmiva?
  • je v krmivu dostatek vlákniny?
  • tráví kůň většinu času ve stáji?
  • má kůň dostatek času na relaxaci a kontakt s jinými koňmi?
  • je prostředí, v kterém je kůň ustájen stresující?
  • nebolí ho něco?
  • sedí mu dobře sedlo i udidlo?
  • má v pořádku zuby?
  • pokud se jedná o změnu chování, kdy k ní došlo a proč?
  • existuje nějaký vnější spouštěcí faktor takového chování?
  • kůň hubne; mohou to způsobovat žaludeční vředy?
  • pokud se jedná o klisnu, není to způsobeno říjí?
  • vyskytuje se toto chování pouze v určitém období?

Bohužel i poté co jste udělali vše, abyste svému koni pomohli, najde se pár zvířat vykazujících fyzické i psychické stresové chování. Může to být způsobeno předchozími špatnými zkušenostmi, naučenými reakcemi, nevhodným tréninkem, chovem nebo momentálním fyzickým stavem jako jsou žaludeční vředy, hormonální nerovnováha, bolest nebo nediagnostikovaná zranění.

BYLINKY PRO RELAXACI A PÉČI O NERVOVOU SOUSTAVU

Příroda nám poskytuje bohatou škálu rostlin, které dokáží uvolnit a zrelaxovat nervový systém. Tím zároveň umožní tělu léčit se a posilovat. Nezapomínejme, že filozofií herbální medicíny je léčba těla jako celku, tedy současně fyzické i psychické stránky a ne pouhé potlačování příznaků.

Valeriana officinalis (Kozlík lékařský)

Pravděpodobně nejznámější ze zklidňujících bylin. Kozlík je tak účinný, že je řadou řídících institucí jezdeckého sportu veden v seznamu zakázaných látek. Má uklidňující účinek na mozek člověka i zvířat, průkazný pozitivní vliv na uvolnění a pomáhá při poruchách spánku. Bylina není návyková a nemá žádnou souvislost s lékem Valium. Jedním z méně známých účinků kozlíku je jeho uvolňující a zklidňující účinek na hladké svalstvo ve střevech. Pokud je váš kůň nervózní, přenáší nervozitu i do střev (řídký trus /symptomy koliky). Kozlík zpomalí peristaltiku a v důsledku toho zpomalí průchod krmiva střevem, pomáhá zklidnit trávicí systém a zlepšuje využití látek z krmiv ve střevech.

Upozornění:

Pokud budete potřebovat u svého koně použít sedativa např. při ošetření zubů nebo dalších zákrocích, mějte na paměti, že by kozlík mohl posílit účinek syntetických sedativ nebo uklidňujících prostředků.

Matricaria recutita; Chamomilla Recutita  (Heřmánek pravý)

Heřmánek je skvělá bylinka na uvolnění a to nejen nervové soustavy, ale i na uvolnění svalů. Je to naprosto bezpečná bylina, kterou lze použít i u hříbat. Tradičně je využívána při nespavosti, je také vynikající pro uvolnění nervového napětí, úzkosti nebo při bolestech (zvláště při křečích doprovázejících koliková onemocnění). Heřmánek je vhodný rovněž při průjmových onemocněních vyvolaných nervozitou. Je protizánětlivý a já osobně ho hojně využívám spolu s kozlíkem při jakýchkoli zažívacích potížích nervového původu.

Jméno „Matricaria“ pochází ze slova Matrix, což znamená „mateřské lůno“, vysvětluje její tradiční použití při „ženských problémech“ zejména nepříjemného tlaku a bolestech. Heřmánek je jedinečnou bylinkou ve farmakologii) a zcela oprávněně nese status „super bylina“.

Verbena officinalis (Sporýš lékařský)

Sporýš byl jednou z nejposvátnějších bylin Druidů a po staletí byl používán v Evropě. Tato rostlina má široké využití pro uvolnění křečí a má značný pozitivní vliv na zažívací aparát. Podle mého názoru v kombinaci s kozlíkem velmi dobře působí zejména na zažívací obtíže u koní.

Melissa officinalis (Meduňka lékařská)

Nenápadná rostlina, ze které je vynikající čaj. Už jenom její vůně způsobí, že se cítíte šťastnější! Používám jí ve své zklidňující bylinkové směsi pro koně, která neobsahuje kozlík a je zaměřena zejména na srdce a žaludek. Meduňka obsahuje éterické oleje bohaté na terpeny, které dávají bylině její nádhernou vůni a čaj z ní je velmi osvěžující a uklidňující. Pokusy potvrdily, že působení éterického oleje začíná v mozku, dostává se přes čichový nerv do limbického systému a způsobuje tak zklidnění organismu. V aromaterapii se často kombinuje esenciální olej meduňky a olej z levandule pro posílení zklidňujícího účinku na nervový systém.

Scutellaria lateriflora  (Šišák stranokvětý)

Tato bylina, kombinovaná s kozlíkem, má vynikající účinky na hysterii (záchvaty paniky). Používám ji v jedné z rostlinných směsí, kterou vyrábíme pro psy trpící epilepsií (jedno ze starých anglických názvů pro šišák je „šílený pes“). Šišák může snížit jak závažnost, tak četnost záchvatů a umožňuje snížení závislosti na lécích, jako je fenobarbitol. Šišák, stejně jako sporýš jsou známé jako regenerační byliny, jejichž účinky pomáhají zklidnit a uvolnit nervový systém a léčit a obnovovat nervovou tkáň. Víceúčelovost bylin dovoluje řešit nejen příznaky, ale i samotný vznik nemoci. Šišák je účinný při výskytu křečí a epileptických obtížích, uvolňuje nervový systém a je vhodný ke snížení podrážděnosti, neklidu a při výskytu faktorů dráždících zažívací trakt.

Použití přírodních prostředků vyžaduje čas a trpělivost. Musíme si uvědomit, že koně mají dobrou paměť a traumatické zážitky z minulosti nepřekonají ani nezapomenou za pár dní.

Zajímá Vás více? Kontaktujte mě.

Podělte se o své názory na Facebooku.

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek