Vředy? Ty se mého koně netýkají!

Tento článek pro vás přeložila Kamila Drastichová, které tímto ze srdce děkuji, protože mé časové možnosti jsou omezené a přísun článků z mé překladatelské dílny velmi pomalý :-) Článek v originálním znění najdete na blogu firmy SmartPak a je zde uveřejněn s jejich laskavým svolením.V


Vředy? Ty se mého koně netýkají!

Letos jsme spolu s mým nádherným teplokrevníkem Fabianem zaznamenali v tréninku všestrannosti určitý pokrok, posunuli se o kousek dál a zaznamenali jak vzestupy, tak pády. Je zkrátka fantastický, atlet a dobrá duše, perfektní pro amatéra jako jsem já. Všimla jsem si, že ho ale práce moc nebaví a ještě jsem si z legrace říkala, jestli bych ho neměla třeba poprosit, aby konečně dělal svou práci. Ukázalo se ovšem, že trpí žaludečními vředy.

Symptomy

Fabian je celkem bezstarostný, veselý koník. Když ho výcvik nudí, je trochu líný, ale většinou si dá říct a alespoň to se mnou zkusí. Když si myslí, že to zvládne líp než já, je vyloženě arogantní a začne se předvádět. Ale na závodech nám to neklapalo ani v jedné ze tří fází soutěže a na skocích zastavoval zcela bez důvodu.

 Jestli jsem se v tomto směru něco naučila, tak především to, že vředy neprovází pouze standardní soubor příznaků.

Zde jsou některé z příznaků, které mě donutily položit si otázku co je vlastně špatně:

  • Neochota jít dopředu
  • Nechuť k ohýbání, zejména vpravo
  • Nežral moc sena během přepravy, ale po příjezdu na místo žral dobře
  • Zastavoval na skocích, opracování bylo dobré, ale pak by klidně narazil do zdi
  • Někdy na závodech okusoval dřevěné stěny boxu
  • Měl mírně nevrlý výraz, kterého jsem si ale pravděpodobně všimla jen já

Naopak se u něj neprojevovaly klasické příznaky spojované s vředy

  • Citlivost na dotahování
  • Rozrušení v době krmení
  • Ztráta váhy
  • Špatná srst
  • Nevrlost
  • Nechutenství

Životní podmínky má vyhovující. Je ustájen v prostředí, kde se snažíme udržovat koně v režimu 24/7 venku pokud je to jen trochu možné. K dispozici má dostatečné množství sena po celý den. Naše tréninky nejsou žádná „tvrďárna“ a naplánovaných závodů jen pár. Určitě nevypadá jako stresovaný kůň

Počáteční hodnocení

Procházela jsem si všechny možné situace a užírala se zevnitř pochybnostmi přesně, jako když cítíte, že je to v háji, ale přesto to nechcete vzdát – potřebujeme víc trénovat, potřebuji lépe jezdit, vrátíme se na nižší obtížnost, jezdit víc, jezdit míň, podplácet ho pamlsky, podplácet sebe vínem a tak dál. On zřejmě nikdy nebyl „vypnutý“ a už jsem se začínala bát, že za a) jsem ho úplně vycucla nebo b) že nikdy nechtěl být závodní kůň. Cítila jsem se mizerně. Zavolala jsem veterináře, aby vyloučil fyzické potíže, které k úplnému výčtu ještě chyběly. Udělali jsme testy a rozhodli se pro injekce (aplikovali jsme je už dříve, ale bez valného výsledku), zkontrolovali oči (jo, skoky vidí), v podstatě byl fit a zdráv. Mluvila jsem s veterinářem obecně i o trávení, ale skoro jsem se cítila až hloupě, když na řadu přišly vředy. Můj kůň na „vředaře“ fakt nevypadal. V létě jsem změnila krmivo z tradičního pšeničného koncentrátu pro aktivní koně na Buckeye Grow N Win (sójový balancer krmné dávky) spolu s Renew Gold (doplňkové krmivo s vysokým obsahem tuku) a vojtěškové pelety.  Vždycky trpěl menší plynatostí s občasnými záchvaty, kdy z něj vycházely soustavně plyny s tekutinou. Myslela jsem, že je to u něj více méně normální, ale zdálo se, že změna krmiva opravdu pomohla. Také jsem zkusila dva týdny poté, co se trochu rozrušil při posledním výjezdu podávat UlcerGard. Na závodech, které jsme absolvovali po podání UlcerGardu byl naprosto fenomenální. Přesto jsem pořád trochu pochybovala, jestli má vředy nebo ne. Můj veterinář mi navrhl, abych koně nechala vyšetřit. Probíhal u něj zrovna seminář, na kterém se řešila problematika vředů a tak jsem to měla ještě s výraznou slevou. Všichni, kdo jsme svoje koně dobrovolně poskytli, se mohli zúčastnit prezentace a vidět fotky nálezů od všech koní. Pořád jsem si říkala, že bude ten příklad koně bez vředů. Jo, v tu chvíli jsem byla fakt hloupá.

Diagnóza

Fabian strávil noc na klinice, aby bylo zajištěno, že bude bez vody a krmení po požadovanou dobu. Byl mírně přisedován a vyšetřen a já si ho odpoledne vyzvedla. Večer jsem se vrátila na raut a pokec s ostatními majiteli, fascinující přednášku a rozbor výsledků. Několik lidí, se kterými jsem se setkala, bylo přesvědčeno, že jejich koně mají vředy. Během přednášky mluvil veterinář o nejnovějších poznatcích týkajících se vředů a trendů jejich příznaků. Mezi důležité body, které zmínil, patří:

  • Větší rozmach vředů u koní, kteří pracují s rychlostí (cválání a skákání)
  • Vředy jsou rozděleny na stupnici 0-4, u koní jsou časté stupně 1-2, jsou reaktivnější než ty, které pokročili na 3 a 4
  • Na vředy netrpí pouze hubení dostihoví koně
  • Je velmi obtížné stanovit standardy pro příznaky

V tu chvíli jsem začala chápat a jsem si téměř jistá, že jsem si způsobila žaludeční vřed já. Pokračovali popisem každého vyšetřeného koně a rozdělili je do skupin podle toho, zda by koně vředy potenciálně trpět mohli a na ty, u kterých to nepředpokládali. Všichni lidé, se kterými jsem se potkala dříve a byli přesvědčeni, že jejich koně vředy mají, je neměli. Pak se objevila fotka mého koníka s popisem. Okamžitě jsem věděla, že to nebudou dobré zprávy. No jasně, byl mu diagnostikován vřed 3. stupně a léze v žlázovité části žaludku.

Plán léčby

Fabian ihned absolvoval 60ti denní léčbu GastroGardem. Také mu byl předepsán Sukralfát dvakrát denně. Jedná se o lék pro lidi, který pomáhá chránit slizniční výstelku žaludku. Rozhodla jsem se mu dát seno do vaku. Jeho tělesná váha je akorát a myslím si, že množství píce, kterou dostává, mu bude stačit. Vak ho jen trochu zpomalí, takže může sežrat hodně sena v dlouhém časovém období prakticky bez ztrát. V přívěsu mám také zásobu vojtěškového sena. Dávám mu jen hrstičku před jízdou. Kromě toho, že vojtěška obsahuje vyšší podíl vápníku, což je antacid (snižuje kyselost žaludku), je její struktura tak lehká a načechraná, že se vznáší v žaludku a působí jako fyzická bariéra, aby se zabránilo rozstřikování kyseliny na žaludeční stěnu. Fabianovi vojtěška moc chutná a vždycky jí doslova hltá. Zamíchávám jí i do pytle se senem, aby ho žral i během přepravy.

Jsem tak trochu purista a mám ráda jednoduchost, pokud se jedná o krmivo a výživové doplňky. Změna, kterou jsem v souvislosti s krmením provedla za méně než rok, přinesla jako součást plánu prevence dalších vředů opravdu významný posun. Nyní jí mnohem menší množství koncentrovaných krmiv s dostatkem kalorií a bez negativního dopadu na jeho výživový stav. Rozhodla jsem se jako doplněk zařadit Neigh-Lox. Jeho podávání je jednoduché, účinky jsou dobře odzkoušené a mohu mu ho v případě potřeby podávat před stresujícími situacemi jako je přeprava a závody. Také mám stálou zásobu UlcerGardu v záloze, abych mu ho mohla kdykoli před, během nebo po závodech podat. Přibližně za dva týdny od počátku léčby jsem začala zaznamenávat zlepšení jeho chování i výkonu. Zmizela jeho mrzutost, a když jsem pro něj přišla do výběhu, byl šťastný a mazlivý. Na jízdárně reagoval na pobídky, přežvykoval udidlo a při přiježďování  byl krásně uvolněný. Po čtyřech týdnech léčby jsme absolvovali trénink na krosových překážkách a ke skokům mě doslova tahal. Asi po 50 dnech léčby jsem ho vzala na kliniku na kontrolu. Rozdíl byl neuvěřitelný a já cítila obrovskou úlevu, když jsem viděla, že všechny tkáně jsou zdravé.

Dnes to není sice žádný zázrak, stále je na jízdárně trochu líný a nájezd na překážku taky nesmím podcenit, ale největší rozdíl je v tom, že má zase snahu spolupracovat a jsme opět partneři.

Doporučení

Měla jsem velké štěstí, že jsem svého koně mohla nechat vyšetřit za zvýhodněnou cenu. Říkala jsem si, že je vyšetření příliš nákladné a že jsem mohla zkusit nějaké léky stylem pokus omyl a sledovat co zabere. Ale popravdě bez důkazu bych nevěřila, že zrovna vředy jsou ten problém a že je třeba je vyléčit a předejít jejich návratu.

Od svého veterináře jsem se ale dozvěděla, že náklady nebyly zas tak hrozné a že jsem daleko víc peněz utratila za injekce s méně hmatatelným výsledkem. Abych byla zcela upřímná, daleko víc peněz jsem utratila za věci, které nepotřebuji a za nové oblečení, které nepotřebuji už vůbec. Vidět útroby mého koně pro mě bylo fascinující a velmi poučné v souvislosti s jeho pohodou. Teď když vím, že vředy opravdu měl, jsem daleko odhodlanější zapracovat na tom, aby se jich zbavil.  Pokud se v budoucnu objeví podobné příznaky, které měl dříve, nezaváhám ani na vteřinu a nechám ho vyšetřit na vředy.


Zajímá vás více? Ozvěte se mi.

Podělte se o svoje názory v diskuzi na Facebooku.

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek